دکتر پژمان سلاجقه

پزشک عمومی


آیا نگران سلولیت هستید؟

تکنولوژی جدید درمان چاقی

سایت در حال ساخت است

سلولیت


سلولیت چیست؟

سلوليت عبارت است از يک نماي پوست پرتقاليORANGE PEEL در سطح پوست همراه با برجستگي ها و فرورفتگي هاي نامنظم که اکثرا در ناحيه پشت ران و باسن شايع است، ولي در ناحيه بالاي بازوها، زير شکم نيز قابل مشاهده مي باشد.

البته نام اين کلمه (سلوليت) دلالت بر وجود هيچ گونه عفونت پوستي ندارد، بلکه از متون قديمي فرانسوي استخراج شده و به همين صورت باقي مانده است. اين بيماري به رغم اين که هيچ گونه آثار زيان باري ندارد، ولي جزو شکايات شايعي است که به ويژه از طرف خانم ها در مطب هاي پوست عنوان مي شود.

اصولا اين بيماري در خانم ها بسيار شايع تر از آقايان بوده و معمولا سن شروع آن بعد از رسيدن به سن بلوغ است و متاسفانه اکثرا تا آخر عمر بيمار نيز همچنان پايدار باقي مي ماند.

هر چند طبق آمار اين حالت در 80 تا 90 درصد بانوان قابل مشاهده است، ولي معمولا گستردگي و شدت آن بين افراد بسيار متفاوت است

برای اینکه فرد بداند در مراحل اولیه سلولیت است یا خیر کافی است قسمتی از پوست ناحیه ران خود را مانند شکل بالا بین انگشتان خود فشار دهد درصورتی که نمای فرورفتگیهای موسوم به پوست پرتقالی را مشاهده کرد دال بر وجود سلولیت می باشد ودر صورتی که درمان را سریعتر شروع کند از پیشرف به مراحل پیشرفته جلوگیری مشود ویا حداقل به تاخیر می افتد.

سلولیت اساسا روی هیپ-رانها-قسمتهای داخلی زانوها-شانه ها وبازوها دیده می شود ودر قسمت سینه ها وشکم کمتر شایع است.از نقطه نظر اتیولوژیک یک عامل مساعدکننده ژنتیکی همراه با علل اندوکرین.محیطی .وضعیتی ویا ایاتروژنیک وجود دارد.اولین تغییر قابل توجه در نفوذپذیری کاپیلرهاو ونولها اتفاق می افتدکه باعث خروج پلاسما از عروق به بافتهای اطراف شده وادم ایجاد میشود.در نهایت سلولها توسط مایع پلاسما احاطه شده ویک لایه سخت در اطراف آدیپوسیتها بوجود می آید.بافت پیوندی اطراف اینها را بوسیله یک کپسول فیبروزی احاطه می کند که سخت وغیر قابل ارتجاع است.وقتی ندولهای آدیپوز پیوندی مشاهده می شوند زمینه تغییر یافته در لمس نیز مشخص می شودکه بصورت لمس و مشاهده نمای پوست پرتقالی ORANGE PEEL است.وقتی سلولیت گسترش پیدا می کند خطوط بدن دفورمه می شوند.لایه های پوست تغییر می کند ویک ظاهر ندوله سنگریزه ای پیدا می کند.در لمس لوبهای هیپرتروفیک مانند گره های ساب کوتانئوس احساس می شود.پوست ناحیه تحت تاثیر ممکن است سردتر ورنگ پریده تر باشدکه این امر بعلت فشار روی جریانهای خون درمیک است که از لابه لای لوبهای هیپرتروفیک می آید.

چرا سلوليت در خانم ها اين قدر شايع است؟

در برخي نژادها استعداد بيشتري براي اين حالت مشاهده مي شود (در کشور خود ما نيز بسيار شايع است). اين بيماري در آقايان بسيار کم بوده، ولي چنان چه اختلالات هورموني خاصي در فرد وجود داشته و يا اين که تحت درمان با داروهاي خاصي باشد که بر وضعيت هورموني وي تاثير بگذارد، مي تواند در مردان هم مشاهده شود.

در مورد علت ايجاد سلوليت بحث هاي فراواني مطرح شده است. طي مطالعات مختلف مشخص شده است که تفاوت بارزي در ساختمان الياف بافت همبند و بافت چربي زير پوستي و نحوه قرارگيري آن بين مردان و زنان وجود دارد. از جمله اين که چربي زير پوستي در مردان نسبت به زنان به شکل توده هاي کوچک تري قرار گرفته و طرز قرارگيري الياف بافت همبند موجود دربين توده هاي چربي نسبت به سطح پوست به شکل مايل است و اين باعث ثبات نسبي در فرم قرارگيري چربي و تمايل کمتر توده هاي چربي براي برآمده شدن به طرف پوست شده است.

در حالي که در خانم ها جهت قرارگيري اين الياف همبندي عمدتا عمود بر سطح پوست بوده و در صورت افزايش حجم چربي زير پوستي، به راحتي اين چربي به طرف سطح پوست فشرده شده و خود را به شکل برآمدگي ها يا بالشتک هاي نامنظمي نشان مي دهد.

اين که چاق ها بيشتر دچار سلوليت مي شوند به همين علت است؟

بله، همين موضوع باعث شده که سلوليت در افراد چاق بسيار شايع تر از افراد لاغر مشاهده شود و هر گونه افزايش وزن معمولا به بدتر شدن نماي ظاهري اين بيماري منجر مي گردد.

البته به ياد داشته باشيم که اين موضوع قطعي نبوده و سلوليت حتي در افراد با وزن طبيعي يا لاغر نيز گاهي اوقات مشاهده مي شود.

درمان سلولیت:

متاسفانه براي درمان سلوليت هنوز درمان قطعي و کاملا موثري پيدا نشده است. طبق مطالعاتي که به ويژه طي دهه اخير انجام شده است، راه هاي مختلف دارويي، جراحي و ليزرتراپي پيشنهاد شده است که هر يک داراي نتايج نسبي بوده و اثرات متفاوتي در افراد مختلف داشته است، ولي هيچ يک از اين روش ها با پاسخ صد در صد همراه نبوده است. در ضمن از عود مجدد اين حالت نيز توانسته اند جلوگيري کنند.

اثر کرمها و ژل ها چگونه است؟

از جمله روشهايي که براي درمان اين حالت به کار مي رود، استفاده از کرم ها و ژل هاي موضعي است

اين کرم ها به رغم تنوع مارک آن ها عمدتا حاوي آنسيوفيلين، رتينوئيد، اسيد لاکتيک و گزانتين هستند.

بسته به نوع کرم ممکن است عصاره هاي گياهي يا دريايي متنوعي نيز در اين محصولات به کار رفته باشند، ولي هيچ يک از اين مواد، اثرات قطعي و ثابت شده اي نداشته و حتي بعضي از آن ها ممکن است باعث ايجاد حساسيت هاي پوستي هم شوند.

اثر لیپوساکشن در درمان سلولیت:

روش ديگري که توصيه مي شود انجام ليپوساکشن در نواحي مورد نظر است. اين روش نيز در برخي از افراد به بهبود بيماري کمک کرده است، وليکن قبلا بايد به بيمار توضيح داده شود که حاصل کار اولا صد درصد نبوده، ثانيا در برخي از موارد ممکن است ناصاف کردن سطح پوست باعث بدتر شدن نماي ظاهري آن شود.

لازم به توضيح است که کاهش وزن فرد همراه با ورزش و ماساژ موضعي عمقي در ناحيه مربوطه نيز از روش هاي ديگري است که در اکثر بيماران نتايج خوبي داشته و در ضمن عوارض روش هاي ديگر را هم ندارد.

روشهای جدید درمان سلولیت چیست؟

یکی از جدید ترین و کار آمد ترین روشها استفاده از لیزر TA میباشد که این روش مورد تائید FDA امریکا نیز می باشد.

استفاده از این روش کاملا بدون درد و نیاز به جراحی می باشد وکاملا یک روش غیرتهاجمی محسوب میگردد که در طی جلسات متعدد انجام می پذیرد و علاوه بر درمان سلولیت باعث کاهش سایز مناسبی نیز می گردد.

در کلینیک دکتر پژمان سلاجقه با بکار گیری همزمان لیزر TA و استفاده از امواج اولتراسوند HIFU@UMDبرای درمان سلولیت و درمان چاقی موضعی رانها و باسن علاوه بر درمان سلولیت کاهش سایز چشمگیری نیز در نواحی تحت درمان مشاهده می گردد.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

نزهت جهانشاهی [ 1391-12-17 ]
عالی بود.استفاده کردم .با سپاس فراوان از شما.

* [ 1391-09-03 ]
وقت بخیر ادرس کلینیک و هزینه هر جلسه میخوام

یلدا [ 1391-06-12 ]
من از سلولیت رنج می برم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
TA اثر درمانی لیزرنتایج درمانپرسشهای رایج بیمارانتماس با ماجوانسازی پوست صورتروشهای درمان چاقی موضعیسلولیتچاقیاثر امواج اولتراسوند در سلولیتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر